Allianz Sigorta

 

Dünya finans ve sigorta devi Allianz

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 70 ülkede 178 bini aşkın çalışanı ile 80 milyon müşterisine bankacılık, sigortacılık ve varlık yönetimi hizmetleri veren Allianz, dünyanın en büyük 19. şirketi unvanının sahibi.

Avrupa'nın lider sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz'ın 2007 yılı toplam cirosu 102 milyar Euro'yu aşıyor. Dünyanın en büyük aktif yöneticilerinden olan Allianz, 2007 yılı itibarı ile 764 milyar Euro'luk aktif yönetimini de elinde bulunduruyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sürdürülebilir ve kârlı büyümeyi yakalamayı hedefleyen Allianz'ın stratejisinin temelinde, sermaye tabanının korunması ve genişletilmesi, operasyonel kârlılığın artırılması, yapısal yüklerin azaltılması ve sürdürülebilir rekabetin ve marka değerinin artırılması yatıyor. 

 

Allianz Group
Allianz, 70'ın üzerinde ülkede faaliyet göstermekte olup; 178000'in üzerinde çalışanı ile hem hayat, sağlık, endüstriyel, ticari ve kişisel sigorta, hem de aktif yönetimi alanlarında hizmet vermektedir.1988 yılında Allianz ile beraber Şirket'e ortak olan R.A.S. 1999 yılında Allianz tarafından satın alındı.
ALLİANZ SİGORTA TARİHÇE

 

1923
İtalyan sigorta şirketi RAS, Şark Sigorta'yı kurdu. Şirket ilk olarak yangın ve nakliyat alanlarında faaliyet göstermeye başladı.

 
1950-1970
Şark Sigorta, 1950'li yıllarda zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat; 60'lı yıllarda makine montaj branşlarını ürün yelpazesine ekledi.

1974
Şark Sigorta, Koç Topluluğu'nun bünyesine girdi.

1980'ler
Şark Sigorta, Türkiye'nin ilk paket sigortaları "Tüm Ev", "Özel Emeklilik Sigortası" ve "Tüm İşyeri Paket Poliçe'sini hizmete sundu.

1998
Dünyanın finans ve sigorta devi Allianz ile Japonya'nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine Şark Sigorta'ya ortak oldu.

1991
Hayat ve hastalık sigortası faaliyetlerini Şark Hayat Sigorta A.Ş. adı altında yürüten şirket, Avrupa standartlarındaki "Limitsiz Sağlık Sigortası" ve "Birleşik Hayat Sigortası" ürünlerini Türkiye'de hayat geçiren ilk sigorta şirketi oldu. "Büyüyen Çocuk Sigortası" ise çocuklara yönelik ilk sigorta ürünüydü.

1998
Şark Sigorta A.Ş. ve Şark Hayat Sigorta A.Ş, Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. olarak isim değişikliğine gitti.

2001
Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. tek elden yönetilmeye başladı.

2002
Hızlı Hasar Hizmet (3H) Noktaları ile hareket özelliğini kaybetmemiş hasarlı araçların hasar tespit süresini 30 dakikaya, ödeme süresini ise 2 güne indirerek Türkiye'de "ilk ve tek" olan bir hizmete imza attı.

2003
Bireysel emeklilik sisteminin Türkiye'de uygulamaya konmasının ardından Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş., Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismini alarak Türkiye'de bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren ilk 5 şirketten biri oldu.
 
2007

Capital Dergisi'nin şirketlerin üst düzey yöneticileri arasında yaptığı anketin sonuçlarına göre 2007 yılında üst üste 7. kez "Türkiye'nin En Beğenilen Sigorta Şirketi" seçildi.

2008
Allianz, ortağı Koç Holding'e ait Koç Allianz hisselerini devralarak Koç Allianz Sigorta'nın yüzde 84,2'sinin ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik'in yüzde 87'sinin sahibi haline geldi.

7 Ekim 2008 tarihi itibarıyla şirketlerimiz, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismi ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

 

Copyright © 2008 Bizbize Sigorta ve Aracılık HizmetleriDiyalog Interaktif Medya Hizmetleri